SGK İŞİTME CİHAZLARI ÖDEMESİ GÜNCELLENDİ

17 Mart 2023 Cuma | May İşitme

 

SGK Ödemesi İle İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

Eski dönemde işitme cihazı kullanıcısı aldığı cihazın tamamını ödeyip SGK’ nın karşıladığı kadarını 3 ay içerisinde PTT aracılığı ile işitme cihazını alan kişiye iade ederek yapıyordu.

İşitme cihazı kullanıcılarının sık sordukları sorular şunlardır.  İşitme cihazini sgk karsiliyor mu?  Sgk işitme cihazı ödemeleri 2023, işitme cihazı sgk ödeme 2023, devlet işitme cihazının ne kadarını karşılıyor 2023, Sgk işitme cihazı ödemesi 2023,  2023 işitme cihazı ödemesi ne kadar? İşitme cihazı için ödemesi i2023 devlet desteği.

Firmamızın SGK ile Anlaşması Bulunmaktadır.

Çalışan veya emekli iseniz yada eşiniz veya çocuğunuz sizin sigortanızdan yararlanıyorsa uygun işitme cihazınızın bedeli üzerinden SGK katkı payı düşülerek alabilirsiniz.

 

SGK işitme cihazı ödemesinden yararlanabilmek için kurumla sözleşmeli devlet hastaneleri ve/veya eğitim araştırma hastanelerinde en az 1 Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin içinde olduğu sağlık raporu çıkartılması gerekmektedir.

İşitme kaybı her iki kulakta da mevcutsa kişinin sosyal yaşam kalitesi adına algılaması , yön tayin edebilmesi, dengeli işitme ve doğal duyum için mutlaka çift cihaz uygulanması gerekmekte.

İki tarafta kayıp varken, tek taraflı uygulama yapıldığında cihaz takılmayan kulaktan ses alımı olmayacağı için, kulaktaki algılamanın gittikçe düşmesi kaçınılmazdır.

SGK'nın yaptığı işitme cihazı indirimlerinde  yetişkin ve çocuk hastalarda devlet aynı anda çift cihaz alımı içinde destek vermektedir.

 

  • SGK işitme cihazı ödemesi işitme cihazı merkezlerine yapılmaktadır. Hastalar alacakları işitme cihazı fiyatı üzerinden SGK indirimi anlaşmalı işitme cihazı firmaları tarafından düşülmektedir.
  • 16 Mart  2023 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre belirlenen rakamlardır. Konuyla ilgili yeni bir tebliğ yayınlanana kadar geçerliliği bulunmaktadır.