İşitme kaybı yaşayan bireylerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan birisi; işitme cihazları kulak kalıbı kullanımı gerektiriyorsa, uzman kişilerce alınmış doğru kulak kalıbı ölçüleri sonrasında, işitme konforunuzu artıracak ve işitme deneyiminizi keyifli hale getirecek kulak kalıplarını kullanmanızdır.

Kulak kalıpları temelde, cihazlarınızın size sunacağı seslerin doğru şekilde işitsel merkezinize iletilmesinde rol alır. Ölçüleri doğru alınmış, alerjik maddeler barındırmayan kulak kalıpları, işitme deneyiminizi daha verimli hale getirmek için eşsiz birer çözümdür.

Kulak kalıbı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi, kalıplarınızın temizliğini kontrol etmenizdir. Bundan dolayı kalıplarınızın yırtılmasına, kırılmasına, uzun süreli kullanım sonrasında deforme olmasına karşı gerekli önlemleri almanız ve işitme uzmanınız tarafından size önerilen aralıklarla yeni kulak kalıpları edinmeniz önemlidir.

Kulaklarımız ömür boyu büyümeye devam eder. Bebeklerde ise bu büyüme çok daha hızlıdır. Kulak kalıplarının kulaklarını acıtmaması veya kulaklarından düşüp çıkmaması için, çok daha sık aralıklarla yeni ölçüler alınması ve kalıplarının yenilenmesi gerekebilir. Yaş ilerledikçe, kulaklarımızın büyüme hızı yavaşlar, kalıp yeniletme süresi ortalama altı ayda bire düşer. 

Kalıpların maddeleri sert ve yumuşak olarak ikiye ayrılabilir. Yumuşak kalıplar genellikle bebeklere ve ileri yaştaki bireylere, vücutlarının nispeten hassas olmasından dolayı önerilebilmektedir. 

Kulak kalıplarını kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise, kalıpları kulağınıza yerleştirdiğinizde ötme yapıp yapmamasıdır. Eğer kalıplar kulağa yerleştirildiğinde ötme oluşuyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir:

  1. Kalıp ölçüsü yanlış alınmış olabilir. Bu durumda yeniden ölçü aldırmanızı öneririz.
  2. Kalıplar kulağınıza tam yerleşmemiş olabilir. Birkaç ufak hareket ile kalıbın kulağınıza doğru şekilde yerleştiğinden emin olun.
  3. Kalıplarda tıkanma yaşanmış olabilir. Filtre değişikliği ile bunun önüne geçebilirsiniz.

Özetle, işitme cihazınızdan maksimum verim alabilmeniz için, kulak kalıbı kullanmanız fazlasıyla önemlidir. Ancak kalıpları kullanmanız yetmez, belirli aralıklarla kalıplarınızı yeniletmeniz, kalıplarınızın temizliği ve bakımı adına gerekli kontrolleri sağlamanız da işitme cihazlarınızdan ve kulak kalıplarınızdan alacağınız verimi en üst düzeye çıkaracaktır.

Odyolog

Nurdan Kara