Ani işitme kayıpları, kulak burun boğaz hastalıklarının acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür. İlk 24 saat tedavi için kritik önem taşımaktadır. Kişiler uykudan uyanma esnasında tek kulağında işitme kaybı ortaya çıktığında fark edip, kulak kurun boğaz doktoruna başvurmaktadır. Burada ani işitme kayıpları sıklıkla tek kulakta görülmektedir, ama nadir de olsa iki kulakta da görülebilir. Kişilerden detaylı hasta hikayesi alındıktan sonra tedavi yollarına başvurulmaktadır.

Eğer ani işitme kayıpları viral bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıktıysa antiviral tedaviler uygulanmaktadır. Ama kişide ani işitme kaybı sinir tutan bir duruma bağlı olarak ortaya çıktıysa hiperbarik oksijen tedavisi dediğimiz oksijen tedavileri uygulamaktadır. 

Kişilerde sigara kullanımı söz konusuysa tedavi sürecinde sigarayı bırakması istenmektedir. Genellikle doktorların hastaya yatış vererek sessiz ortamda hastayı izole etmesi ile tedaviye devam edilmektedir. Tedavide ilk 24 saat kritik önem taşır ve erken tanı sayesinde kişilerin işitme kaybında geriye dönük bir tedavi söz konusu olabilmektedir.