TİNNİTUS Nedir?

Şuan bu yazıyı okumaya başladıysanız ya kulak çınlamanız var ya da etrafınızda sürekli kulağından ses geldiğini söyleyen tinnituslu bir kişiye rastlamışsınızdır.

Kulak çınlamasından şikayetçiyseniz yalnız değilsiniz. Dünyada sayısı azımsanmayacak kadar çok kulak çınlaması yaşayan her yaştan insan bulunmaktadır.

PEKİ BU KULAK ÇINLAMASI NEDİR?

Tinnitus halk arasında yaygın olarak görülen ve bilinen adıyla ‘kulak çınlama’ kişinin herhangi bir dış uyaran(ses) olmadan kafasının içinde bir ses algılamasıdır.

Kulak çınlaması çoğu kişi tarafından bir hastalık olarak düşünülse de aksine, bir hastalık olmayıp altta yatan bir hastalığın bulgusudur.

Bireyler kulak çınlamasını tek ya da iki kulakta, kafanın içinde ya da dışında algılayabilmekte ve duydukları bu sesleri uğultu, cızırtı, ıslık, zil sesi gibi çok farklı şekillerde tanımlamaktadırlar.
Kulak çınlaması dünyada yetişkin insanların %10 ‘un üzerinde genel olarak kadın ve erkeklerde eşit olarak, çocuklarda ise nadir olarak görülmektedir. Eğer duyduğunuz sesler 5 dakikadan uzun, bir haftadır süren ve işitme kaybının da eşlik ettiği bir durumsa patolojik bir kulak çınlamanız olabilir. Böyle bir durumda, hemen Kulak Burun Boğaz hekimi ve Odyologa görünmenizde fayda vardır.

Odyolog Seda BAŞKURT