Size bir telefon kadar yakınız
0(212) 410 60 50

Ses Yükseltici ve İşitme Cihazı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ses Yükseltici ve İşitme Cihazı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İşitme cihazı kullanıcılarının birçoğu işitme cihazı kullanmadan önce etrafındakilere danışmış ya da Internet’ten araştırma yapmıştır. Kendiniz ya da tanıdıklarınız için işitme cihazı araştırıyorsanız, muhakkak sizin de karşınıza kafa karıştırıcı bir sürü reklam ve ses yükselticileri işitme cihazıymış gibi satmaya çalışanlar çıkmıştır. Peki, ses yükseltici ve işitme cihazı arasındaki fark nedir dediğinizi duyar gibiyim.

Ses yükseltici cihazlar, kişinin işitme kaybının alçak, orta veya yüksek frekansta olup olmadığına bakmaksızın, çevreden gelen konuşma, gürültü, araba kornası, bebek ağlaması, gibi farklı şiddetteki tüm sesleri aynı seviyede yükselttiğinden, kulakta aşırı uyarılmaya sebep olmakta, böylece, kullanıcıda fayda sağlamak bir yana kalıcı işitme hasarlarına sebep olmaktadır.

İşitme cihazları ise kişinin yaşı, işitme kaybının tipi, işitme kaybının derecesi dikkate alınarak bireye özel tasarlanmaktadır. İleri teknoloji işitme cihazları gürültülü ortamlarda gürültü seslerini baskılayıp sadece konuşma sesini artırma özelliği sayesinde konuşmanın anlaşılırlığını arttırır ve iç kulaktaki tüy hücrelerinin hasar görmesini engeller. Hastanın işitme kaybı alçak frekanslardaysa, özellikle, pes tonlarda kazanç artırma ya da yüksek frekanslardaysa tiz seslerin kazancını artırma gibi özellikleri sayesinde işitme sağlığını koruyup sağlıklı işitme konforu sunmaktadır.

Öncelikle, “İşitme Kaybı Nedenleri Nelerdir?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Sonradan meydana gelen işitme kayıplarının büyük çoğunluğu yüksek ve ani sese maruz kalmaktan meydana gelebilmektedir. İşte ses yükselticileri de tam olarak böyle, siz sağlığınız için cihaz aldığınızı sanırsınız. Ancak hiçbir ayar yapılmadan sadece sesi bilinçsizce yükseltmeye yaramaktan başka bir işlevi olmayan ses yükselticiler sizi kandırmasın. Size özel veya ortama özel ayar yapmadığı için tüm sesleri yükselterek, kulağınızda akustik travmaya
sebep olabilir.

Akustik travma kulakta aniden patlamaya benzer ses duyulması sonrasında özellikle 3000 Hz ve 4000 Hz te çentik tarzında işitme kaybı yapar.

Ucuz cihaz pahalıya patladı!

Günlük hayatımızda sürekli bir gürültüye maruziyet söz konusudur. Ses yükseltici cihaz kullandığınızı varsayarsak gürültüyü iki katına çıkaran ses yükselticiler gürültülü ortamda sesi baskılama özelliği gibi fonksiyonları olmadığı için aşırı bir rahatsızlık meydana getirecek hem de aniden bu kadar şiddet artışı iç kulağınızda var olan ya da kalan tüy hücrelerin  harabiyetine sebep olarak var olan işitmenizi bile kaybetmenize daha kötü olmasına sebep olabilir.

Unutmayın ki meslek hastalığı olarak da karşımıza çıkan gürültüye bağlı işitme kayıpları 85 desibel sese 8 saat ve üzeri maruz kalma sonrası işitmede geçici veya kalıcı hasarlar yapmaktadır. İşitme cihazının faydasını görmek ve algı düzeyimizi artırmak amacıyla gün içinde en az 8 saat takılması önerilmektedir. Ses yükselticiyi günde 8 saat kullandığınızı düşünmek gürültüye bağlı işitme kaybı ve akustik travma olma olasılığını göze aldınız demektir.

İşitme kayıplı bireylerin yaşadıkları problemler düşünülerek tasarlanan işitme cihazlarının satışları devlet denetiminde yapılmaktadır. Kişinin işitme kaybının tipi, derecesi, ekonomik durumu, sosyal hayattaki aktifliği ve kişinin beklentileri dikkate alınarak uzmanlar tarafından denenerek yapılmaktadır. İşitme cihazı satışı gerçekleştikten sonra rutin kontroller yapılarak sizin yanınızda olmaya ve şikâyetlerinize çözüm üretmeye her zaman devam edilir.

Burada dikkat etmeniz gereken ses yükselticilerin tıpta herhangi bir yeri yoktur, tedavi yöntemi olarak geçmez. İşitme kaybınızı ve beklentilerinizi karşılayacak hiçbir fonksiyona sahip değildir. Siz hiç kulak burun boğaz doktorunun tedavi olarak ses yükseltici almanızı söylediğini duydunuz mu? Böyle bir şey mümkün değildir. Çünkü ses yükselticileri hiçbir AR-GE yatırımı olmayan, bireye ve ortama özel ayar yapılamayan sadece sesi bilinçsizce yükseltmekten öteye geçmeyen ve kişilerin maddi çıkarları için işitme sağlığını düşünmeden tasarlanmış aletlerdir.

İnsanların işitme sağlığı için Amerika başta olmak üzere çoğu ülkede satışının durdurulması üzerine çalışmalar devam etmektedir.

İşitme cihazları ise kendi sesini doğallaştırma, kulak çınlaması için özel ses terapileri, telefon ve televizyon seslerini doğrudan işitme cihazı sayesinde kulağınıza aktarma, ortam tanıyarak gürültüyü baskılama ve konuşmacının sesine odaklanma gibi pek çok özellikle donatılmıştır. İşitme cihazları, işitme kayıplarının tedavisinde kullanılan medikal tedavi yöntemidir. İşitme sağlığınızı önemseyin ve kendinize zarar verecek her şeyden kaçının.

Sağlıkla kalın…

Odyolog Seda BAŞKURT

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  2 kulakta da kalıcı işitme kaybım var. Bir kulak arkası satın aldım 10 gündür kullanıyorum. 2 sine de lazım bağırarak konuşuyorum hep. Ne önerirsiniz. Kulak içi kanalımız dar en küçük kulak arkası cihazını aldım ama uç kısmını sokarken yada sabitlemek için sürekli içerde sıkıntı çekiyorum. Sabit kalmıyor içerde ne yapmak lazım. Zorladığım için de kaşınmaya başladı kulağımın içi..

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Fatma hanım; Cihazı aldığınız yere gidip durumunuzu anlatınız yardımcı olacaktırlar. Kulak kalıbının yeniden yapılması gerekiyor olabilir. Görmeden bir şey demek çok zor.

 2. İlknur dedi ki:

  Kulak zarı deliğinden dolayı zaman içinde gelişen işitme kaybım var.49 yaşımda bir bayanım.zar ameliyatı olmadan işitme cihazı kullanabilirmiyim..

  1. admin dedi ki:

   Merhaba İlknur Hanım,
   İşitme cihazı satışı kulak burun boğaz doktoruna gidilip muayene olduktan sonra yapılmaktadır. Doktorunuz detaylı ölçümlerinizi yaptıktan sonra tedavi için sizi yönlendirecektir. Sağlıcakla kalın…

 3. Yüksel Güveloglu dedi ki:

  Ben kas sinir sistemi engelliyim uzun yıllar dan beri kulaklarımda değişik sesler var 6-7 yıldır da hem işitme kaybı hem de algılama sorunu var