Size bir telefon kadar yakınız
0(212) 410 60 50

İşitme Kaybı Nedir?

İşitme Kaybı Nedir?

İşitme Kaybı Nedir?  Etrafınızdakiler bağırarak konuştuğunuzu mu söylüyor ya da yan odada ağlayan bebeğinizin sesini duymadığınızı mı fark ettiniz? Böyle bir durum söz konusuysa, işitme kaybınız olabilir.

 

İŞİTME KAYBI

İşitme kaybı, sesin iletiminde görev alan dış, orta ve iç kulağın herhangi bir yerinde veya daha üst işitme yollarında meydana gelen bir patoloji sonrası duyma hassasiyetinde azalma, etraftaki sesleri duymakta güçlük çekme olarak tanımlanabilmektedir.

İşitme kaybı olan bireyler kendilerindeki bu problemin farkına varmakta güçlük çekebilir, bu yüzden çoğu zaman işitme kaybımız etraftaki insanların dikkatini çeker. Duymamaya veya eskisinden daha az duymaya başladığımız zaman karşımızdaki kişinin konuşmasını tekrar ettirir ya da kendi sesimizi de az duyduğumuz için yüksek sesle konuşur ama bunun farkına varmayız. Duymamak işitme kaybının derecesine göre bireylerde sosyal ve bilişsel problemlere sebebiyet verebilmektedir. Birey kaç yaşında olursa olsun, işitme kaybı sosyal aktivitelerde kısıtlanma, yalnızlık ya da iletişim bozukluklarına yol açarak bireyin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Anlaşılmadığımızı düşündüğümüz ya da karşıdakini anlamakta güçlük çektiğimiz zaman iletişim kuramayız. İletişim insan ilişkilerinin temelini oluşturur. Böyle bir durumda işitme kaybı olan birey kendini geri planda tutar ve toplumdan soyutlar.

İşitme kaybı her yaşta karşımıza çıkabilmektedir ve gelişen teknolojiyle birlikte bu durum bir engel olarak görülmemektedir. İşitme cihazları ve işitsel implantlar (koklear implant, beyinsapı implant, orta kulak implantı, vb.), gelmiş olduğu teknolojik boyut sayesinde, işitme kaybı olan bireylere de normal işiten bireyin sahip olduğu işitme konforunu sunmaktadır.

İŞİTME NEDİR? NASIL DUYARIZ?

Akustik bir sinyal olan ses dalgaları kulak kepçemizde toplanır.
DIŞ KULAK (AURİS EXTERNA): Ses dalgaları dış kulak kanalından kulak zarına iletilir.
ORTA KULAK (AURİS MEDİA): Kulak zarındaki titreşim hareketi kemikçikleri (malleus, inkus, stapes) harekete geçirir.
İÇ KULAK (AURİS İNTERNA): Oval pencereden gelen ses dalgaları baziler membran üzerinde yer alan tüy hücrelerini harekete geçirir. Mekano elektriksel transdüksiyon gerçekleştikten sonra ses dalgaları beyne iletilir ve anlamlandırma gerçekleşmiş olur.
Sesin bir anlam ifade etmesi için beyinde işlenmiş olması gerekir. Duyduğumuz sesler aslında kulağımıza girdiği anda işitme gerçekleşmez. İşitmenin gerçekleşmesi beyinde olur.

Odyolog Seda BAŞKURT

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Müjdat dedi ki:

    Çift işitme cihazı kullanıyorum fakat sağ kulaktaki çınlama cihaz kullanırken bile hala devam ediyor.ne yapabilirim.ayrıca kullandığım cihazlar earnet royal12spn teşekkür ederim.

    1. admin dedi ki:

      Merhaba, kullanmış olduğunuz cihaz markasının satışını yapmıyoruz içinde çınlama özelliği var mı? Çınlamanızın hangi frekansta ve şiddet düzeyinin ne olduğunu ölçtürdünüz mü? Cihazı almış olduğunuz firma Tinnitus testleri yaptı mı, ayarlarınız İşitme kaybınızı karşılayacak düzeyde ses şiddeti sağlıyor mu? gibi pek çok sorunun cevabını bilmemiz gerekiyor daha sonra Tinnitus takibi yapılmalı sağlıcakla kalın