Size bir telefon kadar yakınız
0(212) 410 60 50

İşitme Cihazı Kullanımında Estetik Kaygılar Nelerdir?

İşitme Cihazı Kullanımında Estetik Kaygılar Nelerdir?

En Küçük İşitme Cihazını Kullanma İsteği

Bu yazıyı yazmadan önce birçok siteyi inceledim, blog okudum ve işitme cihazı kullanımında estetik kaygılarla ilgili bir yazı yazma konusunda geç kaldığımı düşündüm. Neden mi? İşitme kaybı olup çevremdeki insanlar bana tuhaf bakar mı, arkadaş ortamlarında dışlanır mıyım korkusuyla toplumdan dışlanma korkusunun ve estetik kaygılarının sağlıklarının önüne geçtiğini fark ettim.

İnsanların ne dediğini ne zamandır sağlığınızdan daha önemli oldu.

Görünmeyen İşitme Cihazlarına bakmak için tıklayınız.
Silk Primax İşitme cihazı

 

Bir zamanlar gözlük kullanımına karşı olan tutum şuan da işitme cihazlarına karşı olmaya başladı. İşitme cihazı kullanmakta aslında aynı gözlük kullanmak gibi modern çağın yaratmış olduğu moda, trend algısı gözlük kullanmaya karşı olan zincirlerin kırılmasını sağladı. Hatta bu durum o kadar ilerledi ki gözünde herhangi bir rahatsızlığı olmayan insanlar bile gözlük kullanmaktadır.

Bugünün modası olduğu için ya da insanlar ne der diye değil, sağlıklı işitebilmek için işitme cihazı kullanmanız gerekiyorsa, muhakkak kullanmalısınız. Günümüzde işitme kaybı olan bireyler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu estetik kaygıların ön planda olması işitme cihazı üreticilerini hep daha küçük ve estetik görünümlü işitme cihazı üretmeye sürüklemiştir ve başarılıda olunmuştur.

Teknolojinin geldiği boyut ve işitme cihazı kullanıcılarının talepleri doğrultusunda yapılan işitme cihazları neredeyse gözle görülmeyecek kadar küçük ve şık bir tasarım haline getirilerek üretilmiştir. Kulak arkasına takılan işitme cihazlarının bluetooth kulaklıktan farkının kalmayacak kadar estetik görünümünün güzel olması ve kanal içi işitme cihazlarının fındık kadar küçük olması işitme cihazı kullanımına karşı olan ön yargıların kırılmasını sağlamıştır.

İşitme kaybı genellikle kendini belli etmeden yavaşça ilerler ve müdahale edilmediğinde iç kulakta bulunan tüy hücrelerinde daha büyük harabiyetlere sebep olarak ilerleyen süreçte konuşmayı, anlamayı çok daha fazla etkileyerek karşıdakini anlamamaya bu nedenle iletişim bozukluklarına sebep olarak toplumdan soyutlanmanıza, yalnızlaşmanıza ve depresyon gibi psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir.

Şuan dışlanırım korkusuyla ve estetik kaygılarınız nedeniyle müdahale etmediğiniz işitme kaybınız ilerleyen süreçte korkularınızı yaşamanıza sebep olabilir.

Teknolojinin size sunduğu imkanlardan faydalanmanız ve hiçbir şeyin sağlığınızdan kıymetli olmadığını unutmamanız dileğiyle

Sağlıkla kalın…

Odyolog Seda BAŞKURT

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Necati dedi ki:

  Ben özel işte çalışan bir öğretmenim. Her zaman işveren işitme cihazını görüp işimize son verir mi ya da aylık ücretimimde kesintiye gider mi diye endişe ettim.
  İşitme cihazıyla gözlüğün ne farkı var diye düşündüm. Sağlığım için işitme cihazı taktım. Baktım ki kimsenin umrunda değil.
  Fakat işitme cihazlarının bluetoot gibi estetik olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü daha havalı oluyor..!
  Satış sonrası servis, doğru bilgilendirme, ayarları doğru yapma, bakım malzemelerinin temini ve ucuz olması, doğru cihazın verilmesi vs ne kadar önemli olduğunu öğrendim.
  Hiç birşey sağlığımızdan önemli değil..!