Size bir telefon kadar yakınız
0(212) 410 60 50

İşitme cihazlarında SGK Ödemesi

04.01.2018
İşitme cihazlarında SGK Ödemesi

2018 Yılında işitme cihazında SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu) Ödemesi

SGK 18 yaş üstü hastalarda çalışan kişilerde 600 ₺  emeklilerde 675 ₺ işitme cihazı için bir kulağa yapılan ödemedir. İşitme kaybı olan kişinin Devlet hastanelerinden veya Üniversite Hastanelerinin KBB bölümünde muayene olup  işitme testini yaptırdıktan sonra KBB hekiminin uygun görmesi durumunda işitme testi ve raporunu alarak  bir İşitme Cihazı Satış Merkezine gitmesi gerekmektedir.

SGK’nın İşitme Cihazı Geri Ödemeleri için TIKLAYINIZ..

İşitme Testi ve Rapora Uygunluk

Odyoloji bölümü bulunan Hastanelerde  hava ve kemik yolu işitme eşikleri, konuşmada anlama derecesi, rahatsız olduğu ses seviyesini,  KBB hekimi istemesi halinde basınç (tympano) testi yapılmaktadır.  Bu testin sonucunda 500Hz,1000Hz, 2000Hz, 4000Hz frekans değerlerinin ortalaması alınarak işitme kaybı raporu çıkmaktadır.  Bu ortalama  bir kulaktaki değeri en az 30 dB  olması halinde kişi  İşitme Cihazı  için SGK ödemesi alabilmektedir.

İşitme Cihazı Raporu ve Reçetesi

Bu değerlendirmelerin sonuçlarına göre KBB hekimlerinin hastanın işitme kaybının  yukarıda belirtilen değerlerin üzerine çıkmışsa hastaya rapor  verilmesi uygun görülüp rapor süreci başlatılmaktadır.  Raporda KBB hekiminin imzasıyla birlikte en az 3 hekiminde bulunmalıdır. Rapor hazırlandıktan sonra KBB hekiminin hastanın işitme kaybına uygun kullanması gereken özelliklerdeki cihazı reçeteye yazmaktadır.

Hastaların KBB hekiminden aldıkları bu raporla birlikte  İşitme Cihazı merkezlerine gidip  işitme cihazı nı istedikleri gibi alabilmektedirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.