Size bir telefon kadar yakınız
0(212) 410 60 50

İŞİTME CİHAZI KULLANIM TALİMATI

İŞİTME CİHAZI KULLANIM TALİMATI

İşitme cihazı kullanıcılarının, işitme cihazını almadan önce sorduğu pek çok soruya cevap olması açısından düzenlediğim yazıda. Cihaz kullanımında nelere dikkat etmeliyiz, cihazın üzerindeki tuşlar ne işe yarar, gibi kafanızı karıştıran sorulara yanıt arıyorsanız aşağıdaki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

İşitme cihazları elektronik alet olduğu için su ile temas etmemelidir. Duş ve abdest alırken işitme cihazlarınızı çıkarmalısınız.

Kulak arkası işitme cihazı kullanıyorsanız kalıbınızı nemli bir bezle silip kuruladıktan sonra kullanmalısınız. Hortumunuz sertleşmeden değiştirmelisiniz.

İşitme cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda pil kapağını açın ve işitme cihazı kutusunda muhafaza ediniz.

Sadece kullanacağınız pili çıkartınız ve  pilin üzerindeki  + işareti yukarıda kalacak şekilde pil yuvasına yerleştiriniz. Pili pil yuvasına ters taktığınızda pil kapağınızı kırabilir ve cihazınızı bozabilirsiniz.

İlk defa işitme cihazı kullanıyorsanız. Pili yerleştirdikten sonra çalan melodi işitme cihazının açılış sesidir. Pil biterken çalan ‘bip bip’ sinyal sesi ise cihazın pilinin bittiği anlamına gelir. Bu sesi duyduktan 4-5 dk sonra yeni pil takınız.

Kulak arkası işitme cihazlarında 3 tane tuş vardır. En üstte olan tuş program düğmesidir. Altta bulunan ikili tuş ise ses ayarı için kullanılır. Yukarı bastıkça sesi açar, aşağı bastıkça sesi kısar.

İşitme cihazınızdan ses gelmiyorsa, panik olmanıza gerek yok. İlk olarak yeni bir pil takınız kulak içi bir cihaz kullanıyorsanız filtresini kontrol ediniz. Cihazınız kulak arkası ise hortum ve kalıbınızın tıkalı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer cihazınız halen çalışmazsa işitme cihazı merkezi ile iletişime geçiniz.

İlk defa işitme cihazı kullanacaksanız öncelikle ilk 2 hafta cihazınızı aralıklarla ve  gürültüye maruz kalmayacağınız ortamlarda kullanınız 4. haftadan itibaren ise alışma sürecini tamamladığınız için işitme cihazınızı gece yatana kadar çıkarmadan kullanmaya özen gösteriniz.

1.ay, 3.ay ve 6.ay olmak üzere rutin kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

İşitme cihazınızı garanti kapsamı boyunca 6. ay veya 1. yılında bakımlarını yaptırınız.

Sağlıcakla kalın…

                                                                                                                                                                                               ODYOLOG SEDA BAŞKURT

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.