Size bir telefon kadar yakınız
0(212) 410 60 50

İşitme Cihazı Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

İşitme Cihazı Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

İşitme cihazlarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, cihazlarınızın bakımına önem vermelisiniz.

İşitme cihazlarınızın çalışır vaziyette olduğunu sık sık kontrol ediniz.

Düzenli olarak hortumun değişimini yaptırınız.

İşitme cihazınızı kulak kalıbı ile kullanıyorsanız. Kulak kalıbının temizliğine özen gösteriniz. Yaş ile birlikte kulak kirinde sertleşme ve kulak içinde iltihaplanma daha fazla olabilir. Bu sebeple kulak kalıbı temizliği için kalıp yıkama tableti kullanarak kulak kalıbınızın ömrünü uzatabilir ve kulak hijyeninizi sağlayabilirsiniz.

Özellikle yaz dönemi gibi mevsim geçişlerinde işitme cihazlarınızın tere, toza ve sıvıya karşı bozulmasını önlemeniz için nem alıcı tabletler kullanabilirsiniz.

İşitme cihazlarınızı sudan koruyunuz. Şiddetli yağmur ve duşta işitme cihazlarınızı muhakkak çıkarınız ve nem tabletlerinizin olduğu kutuda muhafaza ediniz.

İşitme cihazlarının tipine göre yerleşim yerleri değişen filtrelerin temizliğini önemseyiniz. Kulak kiri ile tıkanan filtre en çokta kulak içi işitme cihazı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir durumdur.Kulak içi işitme cihazı filtresi tıkandığında veya filtre yırtıldığında kulak kiri işitme cihazının mikrofon girişlerini tıkayabilir ve içine yayılarak cihazınıza zarar verebilir. Tıkanan filtre ses kalitesini ve işitme cihazınızın bozulmasına neden olabilir.

Makyaj malzemesi, saç spreyi, parfüm gibi kimyasallar işitme cihazınız ile temas ettiğinde mikrofon girişini ve işitme cihazınızın üzerindeki kontrol tuşlarını tıkayabilir.

Sadece kullanacağınız pili açın ve birkaç dakika hava ile temas ettikten sonra işitme cihazınıza  yerleştirin.

İşitme cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda pil kapağını açıp işitme cihazını kutusunda muhafaza ediniz. İşitme cihazınızın pil ve pil kapağı ömrü daha uzun olacaktır.

İşitme cihazlarınızı temizlerken alkollü bez, ıslak bez ve temizlik malzemeleri kullanmayınız. İşitme cihazını kuru temizleme beziyle silmeniz yeterli olacaktır.

Belirli aralıklarla işitme cihazınızın bakımı için cihazlarınızı işitme uzmanınıza gösteriniz.

Çocuklarda ve ileri yaşta işitme cihazı kullanıcılarının işitme cihazlarının bakımlarının daha çok aileler üstlenmektedir. Bu nedenle işitme cihazı bakımı hakkında işitme cihazı uzmanınız dan bilgi almayı unutmayınız.

 

Odyolog Seda BAŞKURT  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.